Hasičská fontána v Zákupech

24.09.2010 12:42

 Zdravím všechny kteří se sem podívají,

tomu kdo sem chodí tak trochu pravidelně určitě neuniklo že jsme tento víkend tj. 10. - 12. 9 byly na oslavách 160 let od založení SDH v  Zákupech u České Lípy. Možná Vám i datum 11. září něco připomíná, ano bylo to i na počest zahynulích hasičů při záchranných pracech na WTC. Trochu bych tedy nastínil jednu z posledních akcí letošní sezony. K této velkolepé akci jsme se dostali tak trochu náhodou, a to díky Rekordu v dálkové dopravě vody, kde jsme od jednoho sboru zjistili, že se tato akce bude konat. Kdyby se ostatním nechtělo se této akce zúčastnit, určitě bych se tam jel podívat.

Jelikož jsou Zákupy docela daleko od náší vesničky, museli jsme vyjet s naší Avií po  deváté hodině ráno. Na devátou hodinu k Nám do hasičárny přišel náš starosta p. Karas, aby nám popřál šťastnou cestu a rozloučil se s námi. Avie v posádce M. Kuchař, Ž. Titzová a J. Viktora nabírali v Příbrami ještě T. Vávru a jeli už přímo na místo srazu, který byl na čerpací stanici pod Cukrákem. Osobní auto ve složení P. Zima a J. Dušek  jeli totiž ješte dokoupit zásoby na pobyt. I když jsme s tím nepočítali, vyřizování techto věcí trvalo vlivem hustoty dopravy dost dlouho, tak ješte než vyjeli z Příbrami, Avie už byla na místě. Když dojel i osobní vůz, pokračovali jsme už společnou cestou. Kousek od Mladé Boleslavi jsme se stavili na oběd v restaturaci Letadlo. Název není jen tak ledajaký, ale opravdu je to staré letadlo, ve kterém je udělána restaurace. Se zajíšťkou asi 20 km jsme v Turnově nabraliM. Krátkou, která se s námi zúčastnila také.

Po příjezdu jsme se zaregistrovali a šli se co nejdříve ubytovat. Spali jsme totiž v tělocvične, tak aby na nás zbylo nějaké dobré místo. Zabrali jsme si žíněnky, ale nakonec jsme zjistili, že jsme tam kromně dvou chlapů spali sami. To nám ale nevadilo. Po ubytování jsme se přesunuli zpět na koupaliště, kde jsme podle instrukcí postavili naše stanoviště. Při odpolední zkoušce se zjistilo, že jsou proudy moc blísko sebe a tak se ješte stěhovalo. Když se setmělo proběhla generální zkouška už i se světly. Výhoda byla, že mašiny i s vybavením byly přes noc hlídány, takže se nic nemuselo sklízet. Mohli jsme se tedy dobře bavit.

Druhý den byl celkem bohatý program. Jak přehlídka různých ukázek, tak jste si i mohli poslechnout skupinu Maxim Turbulenc či jiné. hodně zajímavé také byl závod parních stříkaček či ukázka hašení pomocí vrtulníku a letadel. Pár z Nás jelo do Liberce a cestou zpět jsme se stavili v Chrastavě a Bílém Kostele. Pokud Vám tyto vesnice připadají trochu známé, tak to boužel kvůli bleskové povodni. Během dne se k nám připojila ještě J. Krátká, která přijela vlakem.

Dvacátáprvní hodina a třicátá minuta se kvapem blížila. Chvíli před ní se všechny sbory postavili na svá místa. Po proslovu velitele fontány a hasiče z New Yorku byla fontána spuštěna. Lidí přišlo hodně, a tak každy z cca třiceti sborů si užíval tu nádhernou atmosféru. Fontána začala a pro nás všechny zůčastněné také patnáct minut soustředění na dirigenta. Uběhlo to celke rychle, a aplaus lidí byl veliký. Po naší fontáně nsledoval destiminutový ohňostroj. To byla tečka za oslavami. Samozřejmně že kapela poté hrála dál, to už se ale zdrželo jen pár lidí. My jsme ulkidili vše naše náčiní a šli se také trochu pobavit.

Jsem rád že jsme se mohli této velkolepé akce zůčastnit, a hlavě bych chtělpoděkavat SDH Zákupy, že i když také patří mezi města, které byly poškozeny bleskovou povodní, že se toho nevzdali a dotáhli to do konce. Slyšel jsme totiž jak to tam vypadalo, a byl to taky fakt "nářez".

Tak opět příště nashledanou

Zimi

Zpět

Vyhledávání

© 2013 Zdeněk Vávra (stubby18@gmail.com)