3. hasičský týden

16.08.2010 19:20

 Zdravím své družsvo hasičů,

je tomu již několik neděl, co jsme se naposledy sešli u takovéto pořadové, při níž jsem hodnotil uplynulé týdny, naše výkony a časy. Z několika důvodů jsem neměl čas psát tento občasník každý týden a to ať už to bylo tím, že jsme se nesešli kvůli počasí, nebo mou absencí při jarních prázdninách. Co tedy dnes vyzdvihnu nebo naopak zkritizuji: Protipovodňové vaky, Velitelské školení, První tréninky s vodou, Hasič týdne.
Hned na začátek bych se tedy chtěl omluvit za nepřítomnost na předváděčce protipovodnňových vaků, která se konala tuším 14.3.2007 ve středu, nejsem si jist. Co jsem tak slyšel z vyprávění, bylo to prý komedie nad komedie. To tady ale nebudu tak probírat, jelikož jsem u toho nebyl, což mě ještě teď mrzí. Věřím však, že vy, co jste se této předváděčky zúčastnili, jste si z toho vzali co možná nejvíce, a už zkrátka víte o co jde.
Ve dnech 22—24-3-2007 jsem se zúčastnil školení velitelů jednotek a velitelů družstev, které se konalo na /tvaru hasičů v Příbrami. První den to byla nudná přednáška o předpisech, zákonech, bezpečnosti. Druhý den byl už zajímavější jelikož jsme měli možnost zhlédnout nějaké akce příbramských hasičů z minulých let a to hlavně nedávný požár ve Višňové, a navíc jsme byli obeznámeni s nějakými informacemi, co se týče radiokomunikace. Jen tak pro zajimavost – víte někdo volací znak pro základnovou radiostanici Příbram? (PPB100) – to byste si měli pamatovat. Dále pokud bude v nouzi, volá se tzv. Tísňový volací znak ve znění: Pomoc, pomoc, pomoc, zde PPB751, příjem. Za každou zprávou se říká příjem, ne jako ve filmech a podobně. Rozebírali jsme si také skupiny JPO (jednotyk požární ochrany), a e jejich skupin, kterých je celkově šest. JPO1 jsou profesionální hasiči s dobou výjezdu do 2 minut. JPO2 jsou již jednotky SDH , které zřizuje obec s dobou výjezdu do 5 minut. JPO3 jsou také SDH, střední vybavenost, s působností i mimo obec i mimo Příbram s dobou výjezdu do 10 minut. Mimochodem do této skupiny patří i SDH Obecnice. JPO4 jsou podnikové specializované jednotky s výjezdem do 2 minut. JPO5 jsou SDH, a je to kategorie nejvíce obsáhlá, jen v okrese Příbram je jich cca 160, doba výjezdu do 15 minut, je zde pouze doporučená stříkačka a přepraví vozidlo či cisterna. JPO6 jsou dobrovolné jednotky podniku. Nějaké podobné věci tom tedy do nás tlačili.
Teď bych chtěl říci pár vět o našich prvních trénicích s vodou. Když jsme se po zimě poprvé dostali ven, jelikož bylo jakžtakž příznivě, zkoušeli jsme si jen tak na sucho roztahování hadic, přičemž jsme dosahovali nejlépe 2 sekund. Když jsme se asi po 14 dnech dohodli že bychom to mohli vyzkoušet i s vodou, první pokusy dopadli tak jak dopadli. Někdy jsme nenasáli vodu, jindy nám zas uteklo béčko nebo rozdělovač. I přes tyto nehody jsme však dosáhli několika úspěšných pokus, kdy jsme měli nejlepší čas tuším něco kolem 29,5 sekund. Po hrůzném zjištění toho, že cvičíme s naprosto nepoužitelnými hadicemi jsme si párkrát vyzkoušeli s hadicemi novými, které byli zakoupeny přímo pro požární sport. A bylo to poznat. Z počátečních 26 sekund, se nám podařilo vydat krásných 24,9, což na začátek není vůbec špatné. Několikrát jsem říkal, že ty časy jsou dobré, ale až se dostaneme pod 25, budu teprve spokojený. To se nám povedlo a jako další metu jsem stanovil 22 sekund. Je jen otázkou času, kdy se nám to povede a můžu snad jen naznačit že v době psaní tohoto článku „do kroniky“ už se to povedlo. Na první 3 měsíce v dobrovolnickém hasičském řemesle to ale sakra jde.
Vyhlašovat hasiče týdne není vůbec jednoduché už jen z toho důvodu, že se všichni doufám snaží na 150% a že do toho dávají všechno. Prvním hasičem týdne byl bratr Jenda Dušek, po kterém následovalo mírně recesistické vyhlášení druhého hasiče a to Verči Městkové. Dnes jsem opravdu váhal mezi několika členy, avšak jsem nakonec zvolil jednoho z vás, který si to za poslední týden zřejmě zaslouží nejvíce. Takže hasičem 3. hasičského týdne se stává, pro jeho většinou skvělou dovednost na košíkul, bratr Milan dušek. Mili Stříííííííííkej!. To je vše k mé zprávě a doufám, že ta další bude již tuto neděli.

Náčelník

Zpět

Vyhledávání

© 2013 Zdeněk Vávra (stubby18@gmail.com)